Kapat

Çocuklarda Fiziksel Gelişimi Destekleme Etkinlikleri

Çocuklarda Fiziksel Gelişimi Destekleme Etkinlikleri

Örneğin; bir bebek ortalama üç aylıkken başını dik tutar ve bu hareketi yattığı yerde dönme ve desteklenerek oturma, emekleme, ayakta durma, yürüme, koşma vb. takip etmektedir.

 

Dönemlere göre 0-72 ay çocuğunun fiziksel becerileri

   0-3 ay:


BEBEK YÜZÜ KOYUN YATAR

3-6 ay:

BEBEK SIRT ÜSTÜ YATAR

6-12 ay:


BEBEK YARDIMSIZ OTURUR

 

1-3 yaş:


15-16 AYA KADAR TAY TAY DURABİLİR

2-3 yaş:

ÇOCUK BAHÇEDE KUM, KOVA, KÜREK GİBİ MALZEMELER OYNAMAYI TERCİH EDER

3 yaş:

ÇOCUK İNME-ÇIKMA-KAYMA GİBİ HAREKETLERİ TERCİH EDER

4 yaş:

EL BECERİLERİ OLDUKÇA GELİŞMİŞTİR.

 

5-6 yaş:

 

BU YAŞ GRUBU ÇOCUKLARI TOP OYUNLARI, SEK SEK GİBİ KURALLI OYUNLARDAN HOŞLANIR.

 

Çocuklarda Fiziksel Gelişimi Destekleyici Materyaller:

 Materyaller üç başlıkta toplanır:

Çocuğun okul öncesi eğitim ortamları için materyaller ve oyuncaklar

Açık hava oyunları ve etkinlikler için materyaller

Çocuğun gereksinimleri ve ilgileriyle ilgili etkinlik materyalleri

Etkinlik planları hazırlanırken şu noktalar önemlidir:

 

  • Kazanım ve göstergeler: Çocukların hareket gelişimlerini desteklemek için ele alınacak kazanım ve göstergelerin belirlenmesi.
  • Mekan: Kazanım ve göstergelerin içeriğine göre etkinliklerin gerçekleştirilmesi için uygun mekân belirlenmelidir. Etkinliğin özelliğine göre, salonda ya da açık hava da mı, geniş ya da dar mekânda mı oynanacağına karar verilmelidir. Etkinlik eğer açık havada gerçekleştirilecekse zeminin yumuşak/sert, çim; alanın boş ya da ağaçlık olup olmayacağı belirlenmelidir.
  • Gerekli materyaller: Gerekli materyal ve malzeme sayısının ve bunların çocuklara nasıl dağıtılacağının belirlenmesi.
  • Öğrenme süreci: Çocuklara kazandırılması hedeflenen hareket becerilerinin belirlenmesi. MEB (2013) programında yer alan kazanım ve göstergeler kendi içinde basitten karmaşığa, somuttan soyuta ve birbirini izleyen aşamalar hâlinde sıralanmaktadır. Uygulanacak etkinliklerin de uygun gelişim sırasına göre gerçekleştirilmesi gerekmektedir.
  • Etkinlik planı: Materyallerin hazırlanması, etkinlik süresinin belirlenmesi, çocukların gruplanması, uygun öğretim yöntem ve tekniklerinin belirlenmesi de dahil olmak üzere gerekli hazırlıkların yapılarak etkinlik planına kaydedilmesi.
  • Oyun temelli: Okul öncesi dönemdeki çocuklara yönelik hazırlanacak tüm etkinliklerin oyun temelli olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.
  • Değerlendirme: Etkinliğin değerlendirilmesinin nasıl yapılacağının belirlenmesi.

 

 

Evet, bugünkü konumuzda fiziksel gelişimi etkileyen faktörler hakkında sizlere bilgi aktarmış oldum. Bir dahaki konumuzda 0-72 ay motor gelişimini anlatacağım.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

0 0 0 0 0 0
kons iş ilanları kons iş ilanları kons iş ilanları kons iş ilanları gazino iş ilanları konsomatris iş ilanları istanbul kons iş ilanları izmir kons iş ilanları bursa kons iş ilanları mersin kons iş ilanları ankara kons iş ilanları kons iş ilanları konsomatris iş ilanları konsomatris iş ilanları konsomatris iş ilanları kons iş ilanları gazino iş ilanları