Kapat

Çocukların Gelişim Dönemleri Nasıldır?

Çocukların Gelişim Dönemleri Nasıldır?

Çocuk ve bebeklerin gelişim dönemleri Genel olarak doğumdan sonraki il 2 yıl, bebeklik; 3-6 yaş, ilk çocukluk (oyun) dönemi olarak ikiye ayrılır.

  • Bebeklik dönemi (0-2 yaş)
  • İlk çocukluk (oyun) dönemi (3-6 yaş )

Bebeklik Dönemi

Doğumdan sonra ilk aylarda fiziksel gelişim hızlıdır. Vücut yapısında ve kompozisyonunda önemli değişmeler meydana gelir, boy ve ağırlık artar. Örneğin; 3 aylık bir çocuğun boyu 24 cm, ağırlık 13-14 kg olabilir. Kalp atışı ise yetişkinlere göre iki kat daha fazladır.

Çocuk gelişimi başlangıçtaki hareketleri refleks türündedir. Bebek büyüdükçe kas, iskelet, sindirim, dolaşım ve boşaltım sistemi gelişince bilinçli davranışlar göstermeye başlar. Doğumdan sonra vücudu kontrol edemez. Örneğin; 1-3 aylık çocuk kafasını kaldırabilir, objeleri kısa süre tutar ve ağzına taşıyabilir, destekli oturabilir. 8 – 12 aylık olduğunda başını kontrol edebilir, el hareketlerini kontrol edebilir ve emeklemeye başlar. 14 aylık olduğunda ise ayakta tek başına durabilir ve bağımsız yürüyebilir. 18 aylık olduğunda ise koşabilir.

Bilişsel gelişim: Bilişsel gelişim açısından bu dönemdeki çocuklar duyusal motor dönemindedir. Başlangıçta refleks türünde hareketler gösterir. Her şeyi dudaklarına götürür, emer, kol, göz, el ve ağız koordinasyonundaki gelişme sabittir. Bu dönemin sonuna doğru nesnenin sürekliliği kavramını geliştirir ve deneme-yanılma öğrenmesi oluşturur.

 

Dil Gelişimi: Dil açısından çocuk: doğumdan sonra ağlama, nefes alma, beslenmeyle ilgili sesler çıkartma özellikleri gösterir. 2-5 aylıkken sesl, harfler gibi çıkarır. 5-7 aylık iken ba-da, da-da gibi sesler çıkarır. 12 aylık olunca tek sözcükleri söyleyebilir. 18 aylık olduğunda 2 veya daha çok sözcük söyleyebilir.

PSİKO- SOSYAL GELİŞİM: Duyular açısından 2-7 aylık dönemde çocuğun sevgisi annenin görünüşünü sesi hareketleridir. 18-26 aylarda çocuk duygusal düşünceler yaratır. Anne olmadığını da onu hayalini oluşturabilir.

Bebeklik döneminin sonuna doğru tuvalet eğitimi başlar.

 

İlk Çocukluk-Oyun Dönemi:

Okul öncesi yıllarını içine alan ilk çocuklar dönemi, çocuğun aktif olarak çevresine yöneldiği, uyarıcılar ile dolu dış dünyayı keşfetmeye çalıştığı, insan yaşamının en temel becerilerinin kazanıldığı bir dönemdir.

Çocuk, bu dönemde sosyalleşmeye de başlamıştır. Başkalarını keşfetmiştir ve onlarla birtakım kurallar çerçevesinde bir araya gelmeye çalışmaktadır. Çocuk davranışlarında egosantrik (ben merkezcilik)tir. Okul öncesi eğitim kurumlarına gitmekte ve sınıf arkadaşlarıyla karşılaşmaktadır. Çocuğun bu dönemde kazandığı beceriler, sonraki yıllarda sosyal ilişiklerinin temel yapı taşı olarak kullanılacaktır.

 

Cinsiyet farklılıkları bu dönemde keşfedilir. Bu konuda sorular sormaya başlar. Çocuğun sorduğu sorular yüzünden azarlamak, araştırma girişimlerini engel olmak, çocukta suçluluk duygusunun gelişmesine neden olur. Erkekler/Kızlar şöyle yapar ifadeleriyle başlayan cümleler kullanır.

Oyun Bu dönemde çocuk için en önemli etkinliktir. Zamanının büyük bir bölümünü oynayarak geçiren çocuk, daha çok hayal gücüne dayalı oyunlar oynar. Çocuğun ebeveyni ile kurduğu özdeşim, oyunlarına da yansır.

0 0 0 0 0 0
kons iş ilanları kons iş ilanları kons iş ilanları kons iş ilanları gazino iş ilanları konsomatris iş ilanları istanbul kons iş ilanları izmir kons iş ilanları bursa kons iş ilanları mersin kons iş ilanları ankara kons iş ilanları kons iş ilanları konsomatris iş ilanları konsomatris iş ilanları konsomatris iş ilanları kons iş ilanları gazino iş ilanları