Kapat
Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama, tıpkı geleneksel pazarlamada olduğu gibi “marka ve ürünleri potansiyel müşterilere ulaştırma ve tercih etme sebepleri sunma” faaliyetlerini dijital mecralar ve araçlar aracılığıyla yapmaktır.

Dijital pazarlama, gelişen teknoloji ürünleri olan akıllı telefonlar, tabletler, bilgisayarlar veya oyun konsolları gibi elektronik cihazların kullanılması ile iş ortakları ve tüketiciler arasında bir bağlantı kurmayı sağlamaktır. Aynı zamanda dijital pazarlamayı bir markanın veya kuruluşun e-posta veya diğer sosyal ağlar aracılığı ile gelişimini sağlayan bir süreç olarak da tanımlayabiliriz.

Dijital mecralar, platformlar, araçlar, medya, kanallar… Bunların hepsi bir dijital pazarlama varlığıdır. Bazen farkında olmasanız da yeni kurulmuş küçük bir firmanın bile elinde birçok dijital varlık bulunur; örnek olarak şunları sıralayabiliriz:

  • İnternet sitesi
  • Marka varlıkları (logo, slogan)
  • Sosyal medya hesapları
  • Harita kaydı (Google & Yandex gibi)
  • Video, fotoğraf gibi görsel medyalar: Firma, ürün veya hizmet fotoğrafları, demolar, reklam içerikleri vs.)
  • Yazılı İçerikler (Bu gibi blog yazıları, PDF’ler, ürün tanımları vs.)
  • Çevrimiçi platform ve ürünler (yardımcı yazılımlar, sohbet botları veya Google Analytics)
  • Yorumlar & oylamalar

Bu listeye kendi pazarınız özelinde eklenebilecek veya çıkarılabilecek birçok platform veya kanal vardır eminim. Bizler burada sadece yüzeysel olarak en çok bilinen dijital varlıkları listeledik.

Dijital Pazarlamanın Geleceği Nedir?

Dijital pazarlama, gelişen teknolojilerle her geçen gün kendini yeniliyor.

Teknoloji, yaşam tarzımızı oldukça değiştirdi. Eskiden en kaliteli ürün ve hizmetlerden beklediklerimizi, şimdilerde tüm ürün ve hizmetlerden bekliyoruz. Dijital pazarlama bu değişimler karşısında varolabilmenin kilit noktası durumunda. Geleneksel pazarlama yerini dijital pazarlamaya bırakmış durumda.

Rekabette var olabilmek için gelişen teknolojileri planlarınıza dünya ile aynı anda entegre etmek durumundasınız. Önümüzdeki yıllarda, dijital mecralarda yapılan reklam ve kampanyalar artarak devam edecek ve geleneksel reklam mecralarına yapılan yatırımlar azalacak. Görünen o ki, dijital pazarlama önümüzdeki yıllarda, güçlenerek büyümeye devam edecek.

Dijital pazarlama, pazarlamanın bugünü ve geleceğidir. Dijital pazarlamada her şey ölçümlemeye dayalıdır; ölçebildiğiniz her şeyi optimize edebilir ve daha da önemlisi yönetebilirsiniz.

Stratejiler ve yöntemler ile dijital pazarlamanın genel çerçevesini anlatıp dijital pazarlamayı nispeten geniş bir kapsamda görmenize yardımcı olmaya çalıştık. Umarız dijital pazarlamaya ve kendi pazarlama stratejinize dair bir fikir oluşturabilmişizdir.
İşletmelerin ve dijital pazarlama meraklılarının gelişmesi, büyümesi, öğrenmesine yardımcı olur

0 0 0 0 0 0
kons iş ilanları kons iş ilanları kons iş ilanları kons iş ilanları gazino iş ilanları konsomatris iş ilanları istanbul kons iş ilanları izmir kons iş ilanları bursa kons iş ilanları mersin kons iş ilanları ankara kons iş ilanları kons iş ilanları konsomatris iş ilanları konsomatris iş ilanları konsomatris iş ilanları kons iş ilanları gazino iş ilanları