Kapat

İnsan Vücudunu Oluşturan Sistemler

İnsan Vücudunu Oluşturan Sistemler

SİSTEMLER VE ORGANLAR: İnsan vücudu, fiziksel ve kimyasal yapılardan oluşan bir sistemler bütünüdür. Vücut, insan sağlığının maddesel parçasıdır. İnsan varlığının korunması ve soyun sürekliliği için birbirleriyle uyumlu bir biçimde çalışan ögelerden oluşmuştur.

İnsan vücudunun ana birimi hücredir. Hücreler ve hücreler arası maddeler birleşerek dokuları oluşturur. Dokular, biçimsel ve işlevsel birimler olan organları oluştururlar.

Fizyolojik olarak aynı işlevi gören yapısal organ birlikleri de vücudun sistemlerini meydana getirir. İnsan vücudundaki temel sistemler; hareket, sinir, solunum, dolaşım ve sindirim sistemleri olarak sıralanabilir. Bu sistemler duygu, hareket ve beslenme gereksinimlerini yerine getirirler.

İnsan vücudunun olağan büyüme ve gelişmesi, sistemlerin ve sistemleri oluşturan her organın görevini yerine getirmesine bağlıdır.

İnsan vücudunun oluşturan sistemler şunlardır;

Sindirim sistemi

Solunum sistemi

Kalp ve kan dolaşımı

Boşaltım sistemi

Beyin ve sinir sistemi

 

SİNDİRİM SİSTEMİ:

 Sindirim sistemini oluşturan organlar:

 

SİNDİRİMİ SAĞLAYAN ORGANLAR            SİNDİRİME YARDIMCI OLAN ORGANLAR

AĞIZ                                                                                    KARACİĞER

YUTAK                                                                                PANKREAS

YEMEK BORUSU

MİDE

İNCE BAĞIRSAK

KALIN BAĞIRSAK

 

SİNDİRİM SİSTEMİ

Bebeğin sindirim sistemi, anne sütü ve onun bileşimine yakın gıdaları sindirebilecek niteliktedir. Bebeklerin midesi küçük olduğundan, beslenme sırasında mide kapasitesi oranında besin alımına dikkat edilmelidir. Bebeğin çabuk acıkacağı göz önünde bulundurarak az ve sık sık beslenmesi gerekir. Ancak yaşla birlikte mide kapasitesi de büyüdüğünden alınması gerken besin miktarı da bu oranda artar.

SOLUNUM SİSTEMİ: Enerji besin ögelerinin ve oksijenin kullanılmasıyla sağlanır. Oksijenin hücre düzeyinde kullanılmasına iç solunum, oksijenin dış ortalamadan alınmasına ise dış solunum denir.

SOLUNUM SİSTEMİNİ OLUŞTURAN ORGANLAR

BURUN

YUTAK

GIRTLAK

SOLUK BORUSU

BRONŞLAR

AKCİĞERLER

DİYAFRAM

Yeni doğmuş bebeğin dakikadaki solunum sayısı 40-60, üç aylık bebeğin 35-40, bir yaşındaki bebeğin 30-35’dir.

 

KALP VE KAN DOLAŞIMI: İnsan vücudundan bulunan en güçlü kas kalp kasıdır. Dakikada ortalama 70 kez kasılır. Kalbin bir günde pompaladığı  kan yaklaşık 20 tonun üzerindedir. Yeni doğan bebeğin kalbi ortalama 120-140 arasında atar. Bu hız sonraki yaşlarda düşer ve yetişkin seviyesine gelir. Normal bir yetişkinin kalbi dakikada 60-70 arasında atar. Bebek doğduktan ilk iki üç ayda kızamık, kızıl, kabakulak ve çocuk felci gibi bulaşıcı çocuk hastalıklarından bu antikorlar yoluyla korunur; bu antikorlar üçüncü aydan sonra etkisini yitirdiğinden gerekli olan aşıların zamanında yapılması gerekir.

KAN DOLAŞIMI

Kalpten çıkan kan, akciğerlerden gider ve oksijenle zenginleştik kanın vücuda yayıldıktan sonra kalbe geri döner. Buna küçük dolaşım denir. Oksijenle zenginleşen kanın vücuda yayıldıktan sonra geri dönmesine ise büyük dolaşım denir.

İnsan Vücudunu Oluşturan Sistemleri anlatmaya çalıştım, çocuklarda bebeklikten büyüme çağına kadar oluşan sistemi anlatmaya devam edeceğim.

0 0 0 0 0 0
kons iş ilanları kons iş ilanları kons iş ilanları kons iş ilanları gazino iş ilanları konsomatris iş ilanları istanbul kons iş ilanları izmir kons iş ilanları bursa kons iş ilanları mersin kons iş ilanları ankara kons iş ilanları kons iş ilanları konsomatris iş ilanları konsomatris iş ilanları konsomatris iş ilanları kons iş ilanları gazino iş ilanları