Kapat

Kediler Neden Kutunun Dışında Düşünemezler?

Kediler Neden Kutunun Dışında Düşünemezler?

Kedilerin kutulara veya yere banttan yapılmış kare şekillere karşı duyarlılığı, son dönemlerde sosyal medyada fenomen oldu. Peki bunun bilimsel temelleri neler? Kediler neden küçük alanlarda durmayı sever veya niçin “kutunun dışında” düşünmezler?

Kutular Kedilerin Güvenli Yerleridir

Kutular kedilerin kedilerini güvende hissettikleri yerlerdir. Kediler kutunun içerisine girdiği zaman etrafları güvenlik algısı oluşturacak bir şekilde şekillenir. Bu sebeple kediler kendilerini tedirgin hissettiklerinde ya da fazla stres oldukları zaman kutuların içinde saklanacaktır. Gergin olan kediler dışarısının güvenli olduğundan emin olana kadar ya da stres seviyelere azalmadan kutunun içinden çıkmazlar. Kedinize onun kendini güvende hissedeceği bir ortam yaratmak istiyorsanız evinizin içine bir kutu almanız yeterli olacaktır. Kutular kediniz için güvenli olan ve sınırları belirli olan bir alandır.

“Kutunun dışında düşünmek” deyimi, aslında “olaylara farklı bir açıdan bakmak” anlamında kullanılsa da; kedilerin davranışları kelimenin tam anlamıyla bu duruma uyuyor. Kediler, yere bantla kare şekli çizildiğinde bu karenin sınırları içinde durmaktan kendilerini alamıyorlar.

Birçok insan bu durumu sevimli buluyor, ancak kedilerin niçin böyle davrandığını bilmiyorlar. Kedilerin açık alanda, potansiyel tehlikelere maruz kalabilme durumu yerine küçük ve güvenli yerleri tercih ettikleri biliniyor. Ancak esas nedeni yalnızca küçük alanlarda olduklarında güvenli hissediyor olmaları değil.

Daha küçük oldukları dönemlerde annelerine sokularak, sıcak bir temas kurmaya alışmaktalar. Bu sokulma, göreceli olarak küçük bir alanda gerçekleşiyor ve bu sırada endorfin olarak bilinen stres düşüren hormonu salgılıyorlar. Bir kare alan gördüklerinde bunu, anneleriyle yaşadıkları şefkat dolu deneyime benzetmeleri muhtemel. Ayrıca kediler doğum yapmadan küçük, gizli alanlar buluyor ve yeni doğanlar bir süre bu alanda yaşıyorlar. Kareden dışarı çıkmama davranışının temelinde, bu ilk deneyimlerin olduğu düşünülüyor.

Kutular Uyumak İçin Harika Yerlerdir

Kediler uyumak için kendilerini güvende hissedebilecekleri yerleri seçerler. Ve günde çoğu zamanlarını uyuyarak geçirirler. Onlar için uyuyacakları mükemmel yeri bulmak önemlidir. O yüzden kutular kedilerin kedilerini güvende hissederek ve sıcak bir ortamda uyumaları için mükemmel yerlerdir. Eğer kediniz uyumak için devamlı olarak kutuyu kullanıyorsa orayı onun için daha rahat bir hale getirebilirsiniz. Kutunun içirişine kedinizin daha rahat uyuması ve yatması içi yumuşak bir battaniye yerleştirebilirsiniz. Ve böylece uykusunun keyfini çıkaracaktır.

 

 

 

Kutuyu Kedinize Vermeden Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

  1. Getirdiğiniz kutuda ip, sicim ya da başka herhangi bir şeyin yapışık olup olmadığını kontrol edin.

  2. Evde kutuları paketleme yaparken kapatmadan önce kontrol edin zira can dostu kedilerimiz içerisinde saklanıyor olabilir.

  3. Kutuda zımba ya da başka kesici bir şey olmadığından emin olun. Aksi halde kedinizin yaralanması gibi istenmeyen sonuçlar oluşabilir.

  4. Evde kutunun düz ve sağlam bir zemin üzerinde olduğundan emin olun.

Bu saydığımız sebeplerin dışında kutuların dokusu da kedilere cezbetmektedir. Kediniz kolaylıkla bir karton kutuyu ısırabilir ve tırnaklayabilir. Karton kutu bunları yapmasın uygun bir dokuya sahiptir.  Kediler genel olarak kutularla oynamaya ve vakit geçirmeye bayılırlar. Kediniz için kutuları bir oyun alanına çevirebilirsiniz. Kutunun kenarlarına delikler açıp ona sevdiği oyuncakları verebilirsiniz. Böylece hem sizle daha çok vakit geçirmiş olacaktır hem de günleri daha iyi ve mutlu geçecektir.

* Yukarıdaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Web sitemizde yer alan hiçbir bilgi bir “veteriner Hekim’in” görüşü kadar değerli değildir. Evcil hayvanınızın sağlığı ile ilgili tüm konularda veteriner hekiminize danışmanızı öneriyoruz. 

9 4 3 8 2 2
kons iş ilanları kons iş ilanları kons iş ilanları kons iş ilanları gazino iş ilanları konsomatris iş ilanları istanbul kons iş ilanları izmir kons iş ilanları bursa kons iş ilanları mersin kons iş ilanları ankara kons iş ilanları kons iş ilanları konsomatris iş ilanları konsomatris iş ilanları konsomatris iş ilanları kons iş ilanları gazino iş ilanları