Kapat

Kedili Evde Olması Gereken Önemli Şeyler

Kedili Evde Olması Gereken Önemli Şeyler

Günlük hayatınızı ve evinizi yıllarca paylaşmak üzere yeni yavru kedinizi karşılamaya hazırlanıyorsunuz. Doğru mama seçiminin yanında birçok dikkat edilmesi gereken ve yapılması gereken hazırlıklar vardır; nerede yiyip içeceği, nerede uyuyacağı veya oynayacağı oyuncaklar gibi.

Yavru kedinizin eve gelişinden önce hazır olması gereken temel ihtiyaçların bir listesini oluşturmak, onun yerini mümkün olduğunca sorunsuz bir şekilde benimsemesine yardımcı olacaktır.

Ne alırsanız alın en pahalı yada en ilginç oyuncağını da alsanız kedileriniz bazen dönüp bakmıyorlar . Siz dev bir tırmalama tahtası ev falan  alsanız gider kutusuna girerler. Kediler ilginç hayvanlar bazen 1 kutuya takıntılılar ve o kutu onun dünyası olabiliyor  diyebilirim. Kediler Neden Kutunun Dışında Düşünemezler? yazımızı okumanızı tavsiye ediyorum.

Gelelim kedilerin kesinlikle seveceği şeylere;

Kedi taşıma çantası

Çınar Kedi Köpek Taşıma Çantası Orta Boy

Yavru kedinizi arabada yalnız bırakmak tehlikelidir. Bu nedenle kediniz tamamen büyüdüğünde de kullanabileceğiniz kadar büyük bir kedi taşıma çantası satın almanız önemlidir. Taşıma çantasının altına bir battaniye sererek kedinizin rahatlığını sağlayabilir ve taşıma esnasında oluşabilecek stresin ve kazaların önüne geçebilmek için yedek bir mat temin edebilirsiniz.

Kum kabı

Kum kabı önemli hem sizin için hem kediniz için büyük ve kapalı bir kum kabı tercih edin.Koku sorunu çook azalırken kediniz de döne döne çişini kakasını yaparken daha rahat ediyor hele iri bir kediyse paraya kıyın büyük kapalı kum kabı alın.

Yavru kediniz için mama ve su kapları

Yavru kedinize iki kap temin etmelisiniz. Çoğu kedi plastik kaplardaki suyun tadını beğenmediğinden; seramik, metal veya cam su kapları tercih edilebilir. Mama için küçük bir kap ve her zaman hazır olması gereken içme suyu içinse daha büyük bir kabınız olmalıdır.

Mama karışmasıyla suyun kirlenmesini önlemek için iki kap arasında yeterli mesafe bırakmayı unutmayın, kedilerin boşaltım sistemlerini sağlıklı tutabilmek için her zaman taze ve temiz içme suyuna erişebilmesi gerekir.

Tırmalama tahtası ve kedi ağacı

Kediler, ideal olarak tırnaklarına bakım yapabilecekleri bir tırmalama yerine erişebilmelidir, bu yüzden bir tırmalama tahtası satın almanız iyi bir fikirdir. Ayrıca yavru kediler daha yüksek ve daha tepeden bakabilecekleri bir yere çıkmak için tırmanmayı sevdikleri ve dalların çevresine dolanmaktan keyif aldıkları için bir kedi ağacı temin etmeniz de iyi olur. Kedi ağacı ayrıca kedinizin egzersiz yapmasını da teşvik eder.

Yavru kedi oyuncakları

Oyuncaklar kedinizi eğlendirmeye ve egzersize teşvik etmeye yardımcı olur. Genellikle kedilerin doğal davranışlarını tetiklemek için tasarlanan ve seçim yapabileceğiniz 3 türde çeşitli oyuncaklar bulunur;

  • Kedi ve fare: Küçük bir top, av rolü oynamaya yarayabilir. Kedi, onu “izler”, etrafında döner, peşinden koşar, üzerine atlar, yakalar, havaya atar, patileri arasında tutar, ısırır ve tüm bunları tekrar tekrar yapar. Bütün bu içgüdüsel davranışlar, kedinizi sosyalleşmeye de teşvik eden büyük bir memnuniyet kaynağıdır.
  • Kuş oyunu: Kedi, kafasının hemen üstündeki hareketli bir nesneyi yakalamaya çalışır.
  • Balık tutma: Kedi, bir balığın sudan dışarı atlamasını istiyormuş gibi patilerini hareket ettirir. Bazı kediler su ile oynamaktan hoşlanır ve su yüzeyinde yüzen pinpon toplarını “balık” gibi yakalamaya çalışmaktan keyif alır.
0 0 0 0 0 0
kons iş ilanları kons iş ilanları kons iş ilanları kons iş ilanları gazino iş ilanları konsomatris iş ilanları istanbul kons iş ilanları izmir kons iş ilanları bursa kons iş ilanları mersin kons iş ilanları ankara kons iş ilanları kons iş ilanları konsomatris iş ilanları konsomatris iş ilanları konsomatris iş ilanları kons iş ilanları gazino iş ilanları